Home » News » Türk Günü’nü bir Ermeni düzenliyor

Türk Günü’nü bir Ermeni düzenliyor

Türk Günü’nü bir Ermeni düzenliyor

“Selale Kadak”

Ermeni soykırımı tasarısı yüzünden iplerin kopma noktasına geldiği Amerika’yla ilişkileri sıcaklaştırma işi çatlak seslerin gelmesine rağmen yine Ermeni diasporasına düştü anlaşılan.

Amerika’da yaşayan Ermeniler’in liderlerinden Serge Hadjolian, başkanı olduğu New York Rotary Kulübü’nün bir Türk Günü düzenlemesine öncülük ettiğini duyuyoruz. Türkiye’nin tanıtılmasını amaçlayan ve 14 Kasım’da Manhattan’daki Princeton Kulübü’nde yapılacak olan toplantıya New York Başkonsolosu Büyükelçi Mehmet Ezin de konuşma yapması için davet edilmiş. Türk Günü’ne İstanbul Rotary Kulübü Başkanı Selim Demiren de katılıyormuş.

Türk-Ermeni İş Geliştirme Komitesi Başkanı Kaan Soyak, uzun bir süredir iki ülke arasındaki ilişkileri ilerletmek için çalışıyor. Ermeni Soykırımı tasarısı gündeme bomba gibi düşmeden önce, bütün enerjisini, önümüzdeki yaz Amerika’da yaşayan 1000 Ermeni’nin ilk kez inanç turizmine katılmak üzere Türkiye’ye gelmeleri için ikna etmeye harcıyordu ve başarmıştı da. ‘soykırımı tasarısı’ gündeme gelince, tasarının düşmesi için de elinden geldiğince lobi yaptı. Serge Hadjolian’ın bir Türk Günü düzenlemesinde Soyak’ın da etkisi olmuş. Uluslararası Rotary kuruluşunun en eski ve en etkin birimlerinden olarak bilinen New York Rotary Kulübü’nün Türk Günü’nde neler yapacağını da Soyak’ın ofisinden öğrendik. Toplantıda, Türkiye’nin kültürel varlığını ve turizm olanaklarını yansıtan bir video gösterisi yapılacakmış. New York’un ünlü Türk lokantası “Turkish Kitchen” ise, hazırladığı Türk yemeklerini sunacakmış.

New York Rotary Kulübü’nün üyesi olan 200 kişinin New York’un finans, ticaret ve kültür dünyasının önemli isimlerinden oluştuğu belirtiliyor. Kulübün her aktivitesinin de Amerikan işdünyasına yönelik bir ‘imaj kampanyası’ işlevi taşıdığı vurgulanıyor. Kaan Soyak, Hadjolian’ın bu girişimin, hem Türk kamuoyuna yönelik bir “iyiniyet” mesajı niteliği, hem de Ermeni diasporası içindeki “ılımlı” yaklaşımları teşvik eden bir yön taşıdığı görüşünde.

News Source:  Yeni BinYil Kasim 14, 2000

14.11.2000

Leave a Comment

*

Copyright © 2024 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top