Home » News » Ermeni lideri New York’ta Türk Günü düzenliyor

Ermeni lideri New York’ta Türk Günü düzenliyor

 Ermeni lideri New York’ta Türk Günü düzenliyor

Doğan ULUÇ / NEW YORK

Amerika ve Avrupa’da sözde Ermeni soykırımı tasarılarını yasalaştırma girişimleri sürerken Ermeni diasporası liderlerinden Serge Edward Hadjolian (Hacıoğlu) başkanı olduğu New York Rotary Club’de bugün Türk Günü düzenliyor.

Hadjolian bugün Manhattan’daki Princeton Kulübü’nde düzenlenecek Türk Günü’nde Türkiye’nin kültürel ve turistik zenginliklerinin bir video gösterisiyle tanıtılacağını, Türk yemeklerinin sunulacağını ve New York Başkonsolosu Mehmet Ezen’in de bir konuşma yapacağını belirtti.

Çeşitli mesleklerde sivrilmiş kimseleri insani ve kültürel amaçlarla bir araya getiren ve 190’ı aşkın ülkede 1 milyon 200 bin üyesi bulunan Rotary kuruluşunun New York birimi başkanı Hadjolian ‘Türk Günü düzenlemeye neden karar verdiniz?’ sorumuza şöyle yanıt verdi:

‘Fikir, kulübümüz üyesi Kaan Soyak’tan geldi. Türk ve Ermeni kamuoyunu ılımlı yaklaşıma teşvik eden bu öneriyi ortaya attı, ben de hemen kabul ettim. ABD Kongresi’nden Ermeni tasarısının geçmemesi iyi oldu. Sorunun çözümünü güçleştirecek militan hareketler artacak, Türk-Ermeni ilişkileri daha da gerginleşecekti. Rotaryan ruhu içinde ben komşu toplumların psikolojik engelleri aşıp karşılıklı güven ile refahı paylaşmalarını arzuluyorum. Rotaryan dünyasında ilk uluslararası Türk Günü düzenleme amacımızın nedeni de bu.”

New York finans, ticaret ve bankacılık çevrelerinden 200 kadar kişinin katılması beklenen Türk Günü’nde Rus, İsrail ve Yunan başkonsolosları ile İstanbul ve Erivan Rotary klüp başkanları da hazır bulunacaklar.

News Source:  Hurriyet Kasim 14, 2000

14.11.2000

Leave a Comment

*

Copyright © 2024 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top