Home » Co-Chairman in the Press » Soyak : ‘Tasarının kabul edilmesi protokolleri etkilemez’

Soyak : ‘Tasarının kabul edilmesi protokolleri etkilemez’


Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi (TABDC) Eş Başkanı Kaan Soyak, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesine ilişkin olarak, ”tasarının kabul edilmesi protokolleri etkilemez” dedi.

A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Soyak, Ermeni iddialarını içeren tasarının kabul edilmesinin Türkiye ile Ermenistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisi ve ikili ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili protokolleri etkilemeyeceğini dile getirdi.

Türkiye ve Ermenistan’ın söz konusu protokolleri 10 Ekim 2009 imzaladıklarını hatırlatan Soyak, protokollerin anlaşma uyarınca Meclislere onay için gelmesi gerekirken, protokollerin hala her iki ülkenin de dış ilişkiler komisyonlarında beklediğini anlattı.

Soyak, oylama öncesinde bile Ermeni diasporasının sessiz çoğunluğundan aldıkları izlenimin, onların da bu tasarılardan sıkıldığı yönünde olduğunu belirtirken, ”Bizdeki izlenim sessiz çoğunluğun eskisi gibi tasarının geçmesi için bastırmadığı ve hala Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollerin meclislerden onaylanmasını ümit ettikleri yönündeydi” dedi.

-”TÜRKİYE YALNIZ BIRAKILDI”-

Türkiye’nin protokolleri TBMM’ye sunmamasının nedeninin Azerbaycan’a Yukarı Karabağ sorununda verdiği destek olduğunu vurgulayan Soyak, şöyle konuştu:

”Biz Azerbaycan’ı bu kadar desteklerken, neden Azerbaycan milletvekilleri TBMM heyetiyle birlikte değiller? Neden biz yalnızız? ABD hükümeti Türkiye ilişkilerine büyük önem veriyor. Gerilimi sürdürmemek gerekir. Bunun hiç bir tarafa yararı yok. ABD, Türkiye’nin komşularıyla sıfır problem politikasını tümüyle destekliyor. Bu bağlamda Türkiye ile Ermenistan arasındaki protokollerin Meclis onayından geçip yürürlüğe girmesini de istiyor.”

Soyak, hem Rusya’nın hem de ABD’nin Yukarı Karabağ ile Türkiye – Ermenistan ilişkilerinin birbirinden ayrı tutulması konusunda hem fikir olduklarını anlattı.

Zaman

06.03.2010

Leave a Comment

*

Copyright © 2023 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top