Home » Co-Chairman in the Press » Soyak : TABDC büyük bir özveriyle çalışarak, Türkiye ve Ermenistan hükümetlerine yardımcı olabilecek önemli bir projeyi gerçekleştirdi.

Soyak : TABDC büyük bir özveriyle çalışarak, Türkiye ve Ermenistan hükümetlerine yardımcı olabilecek önemli bir projeyi gerçekleştirdi.

 Soyak : TABDC büyük bir özveriyle çalışarak, Türkiye ve Ermenistan hükümetlerine yardımcı olabilecek önemli bir projeyi gerçekleştirdi.

SOYAK : TABDC büyük bir özveriyle çalışarak, Türkiye ve Ermenistan hükümetlerine yardımcı olabilecek önemli bir projeyi gerçekleştirdi.


AA, 10/07 09:24 CET

(A.A) – Türkiye’deki 35 il sivil toplum örgütünü kapsayan Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu, Ermenistan-Türkiye arasındaki barışa katkı sağlamak için Ermenistan’daki muhatap dernekle bir araya gelecek.

Konfederasyon ile Ermenistan’daki Hemşeriler Birliği Derneği arasında yaklaşık 1 yıldır iletişim devam ediyor. 28 Temmuz-1 Ağustos arasında Türkiye’de bulunacak olan dernek yetkileri ile konfederasyon yetkilileri, iki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi, ticari yönden iyileştirilmesini, barışa nasıl katkı sağlayabileceklerini ve bu konuda neler yapabileceklerini görüşecek.

Öte yandan, 19 Eylül’de dünyanın her yerinden Ermenilerin katılımıyla ilk dini törenin yapılacağı Van’daki Akdamar Kilisesi’nde düzenlenecek program konusunda da hazırlıklar sürüyor. Otel kapasitesi, gelecek misafirleri karşılayamayacağı için, Van’da bulunan tüm öğrenci yurtlarının, Ermeni misafirlere tahsis edilmesi ve otel seviyesinde hizmet verilmesi için çalışma yürütülüyor.

Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi (TABDC) Eş Başkanı Kaan Soyak, sivil toplum örgütlerinin görevleri ve işlevlerinin, bugünün dünyasında çok önemli olduğuna işaret ederek, özellikle birbirleriyle diplomatik ilişki kuramamış veya ilişkilerinde sorun yaşayan ülkeler arasında sorunların çözümüne yardımcı olmak konularında sivil toplum örgütlerinin kilit rol üstlendiklerini belirtti.

TABDC olarak kuruldukları 1997 yılından bu yana, hem Türkiye’deki hem de Ermenistan’daki neredeyse bütün sivil toplum örgütleriyle bağlantıya geçip, birbirleriyle buluşup tanışmalarını ve olabilirse birlikte projeler yapmalarını teşvik ettiklerini anlatan Soyak, konfederasyonun çalışmasının da, bu çalışmaların sonucu olduğunu kaydetti.

Soyak, derneğin büyük bir özveriyle çalışarak, Türkiye ve Ermenistan hükümetlerine yardımcı olabilecek önemli bir projeyi gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Yaklaşık 15 yıldır düzenli olarak Ermenistan’a gittiklerini ve Ermenistan’daki hemen hemen tüm iş ve sivil toplum örgütleriyle iletişim içerisinde bulunduklarını dile getiren Soyak, ‘‘Hepsi, Türkiye ile yakınlaşmaya son derece olumlu bakıyorlar ve bunu destekliyorlar’‘ dedi.

Soyak, bugüne kadar Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin en önemli aşamalarında ve Türkiye ile Ermeni Diasporası arasındaki tüm ilişkilerin ve yakınlaşmaların kurulmasında öncülüğü sivil toplum kuruluşlarının çektiğini vurguladı.

-’‘BİR ÜMİT IŞIĞI DOĞDU DİYORLAR’‘-

Konfederasyon adına Ermenistanlı yetkililerle iletişimi ve projeyi yürüten İstanbul’daki Manisalılar Derneği Kurucu Başkanı İsmail Gürol Uğurlu da dünya kupası elemeleri sırasında Türkiye ile Ermenistan’ın aynı gruba düşmesinin, kendilerine iki ülke sivil toplumunun yakınlaşması fikrini verdiğini belirterek, ‘‘Ermenistan’daki sivil toplum kuruluşlarıyla temas kuralım ve bizim de barışa bir katkımız olsun istedik’‘ dedi.

-AKDAMAR KİLİSESİ’NDE PROGRAM HAZIRLIKLARI-

Konfederasyonda bulunan ve barışın sağlanmasına katkı vermeyi amaçlayan Van Gölü ve Çevresi Derneği Başkanı Yusuf Tuncil ise Ermenistan sivil toplum örgütleriyle çalışmalarının Van ayağına işaret ederek, 19 Eylül’de dünyanın her yerinden Ermenilerin katılımıyla ilk dini törenin yapılacağı Van’daki Akdamar Kilisesi’nde düzenlenecek programa değinip, şunları anlattı:

‘‘Van’a gittim yetkililerle görüşme yaptık. Otel kapasitesinin gelecek misafirleri karşılayamayacağından, Van’da bulunan tüm öğrenci yurtlarının gelecek Ermeni misafirlerimize tahsis edilmesi ve otel seviyesinde bir hizmet verilmesi için çalışma yapıyoruz.’‘

www.haberler.com

10.07.2010

Leave a Comment

*

Copyright © 2023 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top