Home » Co-Chairman in the Press » MARAŞLI ERMENİLER VE CUMHURBAŞKANI GÜL

MARAŞLI ERMENİLER VE CUMHURBAŞKANI GÜL

 MARAŞLI ERMENİLER VE CUMHURBAŞKANI GÜL

Yener Atlı
MARAŞLI ERMENİLER VE CUMHURBAŞKANI GÜL
TÜRKİYE açısından çok önemli olan bir anı ile giriş yapmak istiyorum.

 

Konunun stratejik öneminden dolayı davet edenin ve davet edilenin adını vermeyeceğiz. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Amerika’ya gider. Soykırım propagandalarının en hızlı yapıldığı günlerdir. Birileri organize eder ve New York’ta Türkiye Cumhurbaşkanı onuruna verilen yemeğe Kayserili bir Ermeni davet edilir.

 

Söz konusu bu Ermeni hem Diaspora’nın hem de Senato’nun etkin bir üyesidir ve dahası Türkiye aleyhine yapılan soykırım propagandalarının en önde gelen isimlerinden birisidir.

 

Yemek sonrası bu Kayserili etkin Ermeni ile Cumhurbaşkanı Gül, o her zamanki yumuşak ve insancıl üslubu sohbete başlar. Ne Türkiye Cumhurbaşkanı ne de Kayserili Ermeni hemşehrisi, hiç geçmişi karıştırmadan dünyanın genel meseleleri üzerine tartışır ve bir çok konuda hemfikir olurlar.

 

Gecenin sonunda, o güleryüzlü ve samimiyetin maksimum derecesindeki Cumhurbaşkanı, senato üyesi bu Ermeni’yi yanındakilerle birlikte Türkiye’ye davet eder.

 

Aradan bir süre geçtikten sonra bu Ermeni, eşi ve beraberindeki birkaç aile ile birlikte Ankara’ya gelir ve Türkiye Cumhurbaşkanı’nın resmi konutu olan Çankaya Köşkünde misafir edilirler.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşünceye kadar bir soykırım savunucusu ve Türkiye fobisi olan ABD Senato üyesi bu Ermeni’nin şimdi ne durumda olduğunu merak ediyor musunuz?

 

O şimdi bir Türkiye sevdalısı ve senatoda da Türkiye yanlısı…

 

Bu konu, Türk basınında ilk kez bu sütunlarda yayınlanıyor. Anlatmak istediğimiz ise, her konuda olduğu gibi diplomaside de ikili ilişkilerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktır.

 

AMERİKA’NIN SABANCISI’DA BİR MARAŞLI

Kirk Kerkorian, Türk dostu ünlü bir işadamı

AMERİKA’NIN en önemli işadamlarından, General Motors ve MCM oteller zincirinin sahibi Kirk Kerkorian’da Maraşlı bir Ermenidir.

 

Bay Kerkorian tam bir Maraş tutkunu bir işadamı. Türk – Ermeni İş Konseyi Eşbaşkanı Kaan Soyak’ın ifadesine göre, istendiği takdirde Türkiye’de başta otel olmak üzere istihdam yaratacak her türlü yatırıma da hazır birisi…

 

Bay Kerkorian’la ilgili bir de dipnot vermek isterim. Marmara Depremini yaşadığımız o acı günlerde devletlerden önce yardım elini ilk uzatan kişi Bay Kerkorian’dı. İşte bu kişi, Türk Kızılay’ına, kızının adını taşıyan vakıf aracılığıyla 1 milyon dolar göndererek acımıza ortak olmuştu.

 

MARAŞLI ERMENİLER KAHRAMANMARAŞ’A GELİYOR

Hayallerimizin peşinden gidecek cesaretimiz var

ÇOK başarılı bir Dışişleri Bakanlığı döneminden sonra Ulu Önder Atatürk’ün makamına oturan Abdullah Gül, Türk – Ermeni ilişkilerinin daha üst seviyelere çıkabilmesinin kilit adamı durumundadır.

 

Töre cinayetlerine ve kan davalarına karşı çıkan her medeni insan, dünkü problemleri unutmalı ve bir zeytin dalını birlikte tutmalıdır. Dedelerimizin dünkü kavgalarının sürgit ilelebet devam etmesi kadar bir ilkellik olabilir mi?

 

Türk – Ermeni ilişkilerinin düzlüğe çıkması her açıdan bu ülkenin menfaatinedir. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Gül’ü örnek alarak, bu sütunların yazarının da içinde olduğu bir grup olarak ikili ilişkilerle, bizler de karınca kararınca katkıda bulunmaya gayret gösteriyoruz.

 

New York’ta ikamet eden çok sevgili dostumuz, Türk – Ermeni İş Konseyi Eşbaşkanı Kaan Soyak, gerçekten Türkiye açısından bulunmaz bir nimettir. Çünkü tek başına ülkemiz adına yaptığı çalışmaları birebir takip eden biriyim.

 

Önceki gün akşam çalan telefonumu açtığımda karşımda Soyak vardı. Kaan Bey şu anda Erivan’daki “Maraş Mahallesi”nde bir mekanda olduğunu ve başta Ermenistan’ın en büyük özel TV’sinin sahibi Levon Bardakjian, eski Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan, Hovannes Bardakjian, Kevork Manukyan, Naiiri Bardakjian ve Brezilya diplomatı Hovsep Seferian olmak üzere 10 kişilik Maraşlı bir Ermeni grubu ile sohbet ederken bizi aradığını belirterek şöyle dedi: “Maraşlı işadamı arkadaşımın Amerika’da yaşayan babası Cumartesi Erivan’a gelip bir buçuk ay kalacakmış. Geldiğinde bir telefon irtibatı kursanız da Maraş’ı ve doğduğu Mahallesi Kümbet’i anlatsanız…”

 

Grupta bulunan herkesle hem de Türkçe olarak konuştum. Arkadaşın babasını telefonla bilgilendirmenin yetersiz olacağını belirterek orada bulunan herkesi Maraş’a davet ettik.

 

Şimdi önümüzdeki günlerde Kahramanmaraş’a bir grup sanatçı ile gelecekler ve bu kentteki sanatçılarla bir koro oluşturup, eski Türk şarkı ve türküleri ziyafeti çekerek dostluklarımızı daha da bir pekiştireceğiz. Bu organizasyonumuza keşke Cumhurbaşkanımız ve bazı bakanlarımız da katılabilse ne güzel olurdu.

 

Şuna çok iyi inanıyorum ki, Kahramanmaraş halkı da bu misafirlerin en iyi şekilde ağırlanıp bu kentten iyi izlenimlerle ayrılmasına destek verecektir. Örneğin milliyetçi akımların en kuvvetli olduğu (Zeytun) Ilıca Belediye Başkanı Aslan Kaçamaz dahi bu insanları misafir etmekten mutluluk duyacağını ifade etti.

 

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk, Ermeni turizmi projemize sonsuz destek vererek bir anlamda tabuları yıkıyor.

 

Ancak buna rağmen tek tük de olsa radikal çıkışlar olmaz mı, olur. Ancak biz ülkemizin ve memleketimizin menfaatleri için bu aksi çıkışları da göğüsleriz.

 

Şuna çok inanıyorum: Peşinden gidecek cesaretiniz varsa, bütün hayalleriniz gerçek olur. Bizim, hayallerimizin peşinden gidecek cesaretimiz var. Değişimden korkmadan, yarıştan kopmadan, hedeften sapmadan, yorulmadan yılmadan; iki milletin dostluk hayallerine ulaşmak için, bu güzel Türkiye için hep birlikte çalışacağız.

 

İnşallah yolumuz açık olsun.

 

MarasMedyaMerkezi

10.07.2009

Leave a Comment

*

Copyright © 2023 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top