Home » News » UDİ HRANT’ IN 100. DOĞUM YILI – LALEZAR VE RICHARD HAGOPIAN KONSERİ

UDİ HRANT’ IN 100. DOĞUM YILI – LALEZAR VE RICHARD HAGOPIAN KONSERİ

UDİ HRANT’ IN 100. DOĞUM YILI – LALEZAR VE RICHARD HAGOPIAN KONSERİ

Ünlü Ermeni asıllı Türk Udi ve Bestekar Udi Hrant’in 100. Doğum Yılı dolayısıyla Türk- Ermeni İş Konseyi ( TABC) ve American University – Center for Global Peace, Washington DC nin ortaklaşa organize ettikleri LALEZAR GRUBU VE Richard HAGOPIAN Klasik Türk Musikisi Konseri 23. Mart.2002 Saat 20:00’de Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezi Büyük Salon ( Saatli Bina) da gerçekleşecektir.

Kasım 2001’de gerçekleşen ve Ankara Yaylı Çalgılar Dörtlüsünün Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da verdikleri konser serisinin ikincisi olan bu konser , 28 Mart 2002 tarihinde tekrar Ermenistan’ in başkenti Yerevan’da da tekrarlanacak.

Richard Hagopian, Udi Hrant’ın 1950 ve 1960’larda Amerika’da da gözde olan şarkılarını, oğlu kemancı Harold Hagopian, Lalezar ve konuk sanatçı, klarinetçi Şükrü Kabacı’yla icra edecek.

Kanuncu Reha Sağbaş, Kemençeci Hasan Esen, Neyzen Ahmet Şahin, Viyolonselci Metin Uğur, Tanburi Murat Tokaç, Kudümcü Fahrettin Yarkın ve iki ses sanatçısı Doğan Dikmen ile Selma Sağbaş’dan oluşan Lalezar Topluluğu 1985 yılından bu yana, klasik, romantik ve şehir folkloru tarzındaki saz ve söz eserlerini popülasyon ve ticari endişenin dışında bir icra ile sunarak hakketikleri ilgiyi her zaman bulmuşlardır.

Topluluğun etkinlikleri arasında; İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Berlin’deki konserlerinin yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri’nde de, New York’da World Music Institute, William and Mary College, Chicago Cultural Center, Washington DC The Smithsonian’s Freer & Sackler Galleries’de verdikleri konserler yer alıyor. Bu tura bağlı olarak Traditional Crossroads plak şirketiyle 4 CD’den oluşan bir albüm çıkardılar. Lalezar – Music of the Sultans, Sufis, & Seraglio başlığını taşıyan albüm, 200 sayfalık bir kitapçıkla 2001’de Amerika’da ve tüm dünyada piyasaya sürüldü.

Türkiye’de ilk kez konser vericek olan Udi Richard Hagopian, Osmanlı Saray Müziğinden Ermeni klasik ve folk müziğine uzanan çok geniş repertuarıyla biliniyor. 1950 ve 1960’larda ünlü Ud ustası Udi Hrant’dan ders alan Hagopian, 1989 yılında Amerika’nın en büyük folk sanatları ödülü olan Ulusal Miras Kardeşiği ödülüne layık görüldü. New York Times Gazetesinin, “Amerika’nın en büyük folk müzisyenlerinden biri”, diye tanımladığı Ud Üstadı, New York Council of the Arts tarafından, Meet the Composer Grant’la da ödüllendiridi. Smithsonian Folkways, Traditional Crossroads ve Arc Music plak şirketlerinden çıkardığı albümler tüm dünyada büyük ilgi görmesinin yanı sıra, en özgün Ermeni müziği olarak da nitelendirildi.

Smithsonian One-World Festival, Lowell Folk Arts Festival, Washington D.C’de WolfTrapp, New York City’de Merkin Hall, The World Music Institute , Boston’da Somerville Theater, Manhattan School of Music, The College of William & Mary, The University of Santa Barbara ve California State University of Fresno, Hagopian’ın konser verdiği önemli yerlerden birkaçı. California’da Ulusal Sanatçı sıfatıyla yaşayan Hagopian’a İstanbul ve Ermenistan konserlerinde, yine önemli bir sanatçı olan oğlu, kemancı Harold Hagopian eşlik edecektir.

Saygilarimizla,

Turk-Ermeni Is Konseyi ( TABC)

News Source:  Tabdc.Org – 23.Mart.2002

23.03.2002

Leave a Comment

*

Copyright © 2024 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top