Home » Co-Chairman in the Press » Soyak’tan ‘yol haritası’

Soyak’tan ‘yol haritası’

Soyak’tan ‘yol haritası’

Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi Eş Başkanı Kaan Soyak, ”Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi, Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine yardım ettiği sürece etkili ve yararlı olacaktır” dedi.

Türk-Ermeni İş Geliştirme Konseyi Eş Başkanı Kaan Soyak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ermenistan ve Azerbaycan ilişkilerinin düzelmesi için şimdiye kadar herhangi bir katkıda bulunamadığını, bunun sebebinin Türkiye’nin Ermenistan’la diplomatik ilişkileri olmamasından kaynaklandığını söyledi.

Türkiye’nin Ermenistan’la diplomatik ilişki kurması ve ilişkilerini normalleştirmesi durumunda aktif olarak Kafkasya’da barışın sağlanmasına katkıda bulunma imkanı elde edeceğini ifade eden Soyak, şunları kaydetti:
”Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine yardım ettiği sürece etkili ve yararlı olacaktır. Yani Azerbaycan’a yardım edecek bir ülkenin aktif olarak Kafkaslara girmesi çok önemli. Türk devletinin de görüşü bu şekilde. İlişkilerin normalleştirilmesiyle Kafkas barışına daha çok katkıda bulunulması düşünülüyor.”

Türkiye’nin 6-7 yıl önceki durumundan çok farklı olduğunu belirten Soyak, ”ABD’den baktığımız zaman Türkiye’nin hem yeri çok önemli hem de Türkiye artık kendi sınırlarını aşan bir ülke. Türkiye eskiden sınırlarının içine kaçan bir ülkeydi, şimdi sınırlarının dışına taşan bir ülke” dedi. Soyak, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesiyle sınır kapılarının açılmasının özellikle Doğu Anadolu Bölgesi için büyük yarar sağlayacağını ifade etti.

Geçen yıl Ermenistan’ı Avrupa ülkeleri ve ABD’den pasaportlu 500 bin turistin ziyaret ettiğine dikkati çeken Soyak, ”Ermeni İşadamları Derneğinin araştırması, bu turistlerin tamamının sınır kapıları açık olsaydı Kars’ı da ziyaret edebileceklerini belirttiğini ortaya koymuştur. Her yıl 100 bin kişinin Ermenistan’dan Kars’a geçtiği varsayımı yıllık ortalama 30 milyon dolar dövizin Kars bölgesinde kalacağı anlamına gelir” dedi.

Soyak, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ticaret hacminin yıllık yaklaşık 150 milyon dolar olduğunu, ABD kayıtlarına göre bu miktarın 200 milyon dolar olduğunu kaydetti.

cumhuriyet

11.05.2009

Leave a Comment

*

Copyright © 2023 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top