Home » Co-Chairman in the Press » Kaan Soyak : ABD Temsilciler Meclisi’nde Türk ve Ermeni lobisi ortak çalışma yapıyor.

Kaan Soyak : ABD Temsilciler Meclisi’nde Türk ve Ermeni lobisi ortak çalışma yapıyor.

  Kaan Soyak : ABD Temsilciler Meclisi’nde Türk ve Ermeni lobisi ortak çalışma yapıyor.

 

Kaan Soyak : ABD Temsilciler Meclisi’nde Türk ve Ermeni lobisi ortak çalışma yapıyor.

 

 

 

Baltalarını  gömdüler, ticaret diplomasisine soyundular

 

 

Türkiye ile Ermenistan arasındaki dostluk rüzgârları ticarete de yansıdı. Yıllarca ABD Kongresi’nde soykırım iddialarında karşı karşıya gelen lobi başkanları, bu kez iki ülke arasında sınırda ortak nitelikli sanayi bölgesi için kolları sıvadı

 

Çok değil, geçen yıl iki ülke işadamları gizli saklı bir araya geliyordu. Hatta ‘Kafkas Peyniri’ adı altında Kars ve Gümrü’de gerçekleştirilen Türk ve Ermeni işadamları buluşması, ‘bölgesel bir barış peyniri’ üretimi fikrinin ürünü olarak söylense de, şüpheyle karşılanmıştı. İngiliz Economist Dergisi’nin, “Gizli peynircilik diplomasisi” başlığıyla verdiği iki ülke arasındaki ticaret köprüsünün altından çok sular geçti. Peynir dilimi de büyüdü. İki ülke arasında imzalanan protokol ve futbol maçı ile ivme kazanan ilişkilerde yeni dönemin ilk izleri çok çarpıcı ipuçları veriyor. Bir ay önce söylense inanan çıkar mıydı bilinmez ama açıklama Türk Ermeni İş Geliştirme Konseyi Eş Başkanı Kaan Soyak’dan geldi: ABD Temsilciler Meclisi’nde Türk ve Ermeni lobisi ortak çalışma yapıyor.

MISIR – İSRAİL MODELİ
Çalışmanın amacı ise, Arap-İsrail arasında 1948-1949, 1956, 1967, 1973 ve 1982 yıllarında orduları defalarca karşı karşıya gelmiş Mısır ve İsrail arasında kurulan nitelikli sanayi bölgesi benzeri oluşumu Türkiye ile Ermenistan arasında kurmak. Sözü Kaan Soyak’a bırakalım: “Şu anda Mısır ve İsrail’in ortak kurduğu nitelikli sanayi bölgesi sayesinde üretim yapıp gümrüksüz ve vergisiz olarak Amerika’ya ticaret yapıyorlar. Bizim de Ermeni diasporasındaki işadamları ile böyle bir ortaklık kurma planımız var. İlk olarak tekstili düşündük. Daha da çeşitlendirilebilir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bir alanda yatırım yapma fikri var.”

 

Savaşçılar barış için çalışıyor

 

ERMENİSTAN’IN soykırım iddiaları için ABD Temsilciler Meclisi’nde tabir caizse savaş veren Kongre Üyesi Frank Pallone ile Washington’daki Türk lobisinin Başkanı Kongre Üyesi Robert Wexler, artık ortak sanayi bölgesi kurmak için uğraşıyor. Yani iki farklı tezi savunan lobinin başkanları ortak çalışıyor hem de ABD’ye gümrüksüz ve vergisiz mal ihraç etmek için. İkili görüşmelerle Meclis’te çoğunluğu yakalamaya çalıştıklarını kaydeden Kaan Soyak, 435 üyesi olan mecliste 180 kişilik Ermeni lobisi ve 70 kişilik Türk lobisi olduğunu da belirtti. Soyak ortak hareketle yeterli çoğunluğun sağlanacağını söyledi.

 

Diasporadaki hemşehrilere davet

 

 

ERMENİLERDE, Türkiye’de olduğu gibi hemşehrilik bağlarının oldukça önemli olduğunu dile getiren Soyak, önmüzdeki dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki ticaret odalarından yurtdışında bulunan Ermenileri şehirlerine davet etmelerini isteyeceklerini söyledi. İşadamlarını yatırım için davet edilecek şehirler arasında Van, Elazığ, Kars ve Erzurum gibi şehirler var. Türkiye’nin Rusya ve Orta Asya’daki Türk Cumhuriyetleri ile olan ticari ilişkilerinde Ermenistan’ın demiryolu ağının oldukça önemli olduğunu da dile getiren Soyak, “Demiryollarının yıllık kapasitesi 10 milyon ton. Bunun 6 milyon tonluk kısmını bizim işadamlarımız tarafından Çin’e kadar olan bölge için kullanmak istiyor. Mersin’den çıkan mal Çin’e kadar gidebilecek” dedi.

 

SABAH

 

15.10.2009

Leave a Comment

*

Copyright © 2023 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top