Home » General » Ermenistan’dan Ekonomik çıkartma!

Ermenistan’dan Ekonomik çıkartma!

 

VAN Genç İşadamları Derneği (VANGİAD) ile Ermenistan Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından düzenlenen konferansta, iki ülkenin işadamları bir araya geldi. Toplantıda Ermeni ve Vanişadamları, iki ülke halkının birbirine karşı ön yargıların aşılması için ekonomik ilişkilerin kurulması gerektiğine dikkat çekti.

220 milyon dolarlık ticaret

Bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansta ilk olarak açılış konuşmaları yapıldı. Ermeni işadamları adına konuşan Ermenistan Sanayici ve İşadamları Derneği Proje Yöneticisi Armen Melkonyan, Türkiye ile Ermenistan arasında sınır kapılarının kapalı olmasına rağmen yıllık 220 milyon dolarlık bir ticaretin olduğunu söyledi. Bu ticaretin gayri resmi olduğunu ve Gürcistan üzerinden gerçekleştirildiğini belirten Melkonyan, diplomatik sorunların ortadan kalkması ve sınırların açılmasıyla büyük bir ekonomik canlanma olacağını söyledi.

Türk işadamları ile ekonomik bağlantılar kurmak için her türlü çabayı gösterdiklerine dikkat çeken Melkonyan, “Birbirimiz hakkında yanlış bilgiler var. Van‘daki işadamlarını daha iyi tanımak için böyle bir organizasyon gerçekleştirdik. İki ülkenin genç nesilleri olarak birbirimizi tanıyarak projeler gerçekleştirelim istedik. Biz bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Diplomatik ilişkiler sorunlu. Ama biz işadamları olarak bu ilişkileri düzeltebiliriz. Bizim Ermeni işadamları Türkiye’yi çok ziyaret ediyor. Ancak Türk işadamlarının ziyaretleri çok sınırlı. İşte bu açığı kapatmak için bu tür organizasyonlarımız sürecek. Biz uçak seferlerinin başlamasını istiyorduk. Ancak olmadı” dedi.

Daha sonra konuşan VANGİAD Başkanı Eren Gökçenay da Ermenistan ve Türk halklarının kardeşçe yaşamasını arzu ettiklerini belirterek, ekonomik anlamda da iş birliğine hazır olduklarını söyledi. Toplantı daha sonra soru ve cevaplarla sürdü. İki gün sürecek toplantılar sonrası Türk ve Ermeni işadamları işbirliği anlaşmaları yapacak.

Haberturk

 

Leave a Comment

*

Copyright © 2021 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top