Home » General » Rusya: Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunmaya hazırız

Rusya: Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunmaya hazırız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine katkı sunmaya hazır olduklarını söyledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile görüşmesinin ardından verilen basın toplantısında konuşan Lavrov, “Ermenistan ile Türkiye arasındaki sorunların üstesinden gelinebilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Zürih Protokolleri’nin imzalanması için en aktif şekilde katkıda bulunduk” dedi.

Ermenistan ile Türkiye arasındaki protokollerin üzücü akıbetine rağmen, Moskova’nın iki taraf arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini teşvik etmek için kendi imkanlarını kullanmaya hazır olduğunu belirten Lavrov, bunun için iki tarafın da ilgilendiğini göstermesi gerektiğini ifade etti.

Lavrov, “Birinin bu iki ülke arasında bir savaş başlatacağına inanmak için bir sebep görmüyoruz, ancak her halükarda bizim politikamız barışın ve iki taraf için de faydalı işbirliğinin sağlanmasından yana” dedi.

Lavrov, biyolojik güvenlik alanındaki işbirliği konusunda da Ermenistan ile görüşmelerin nihai aşamasına geçildiğini kaydetti. Lavrov, Rus uzmanların Ermenistan’ın biyoloji laboratuvarlarına girişine izin verileceğini belirterek, ilgili anlaşmanın kısa süre içinde iki ülkenin sağlık bakanları tarafından imzalanacağını kaydetti.

Rusya, ABD’nin sponsorluğunda işletilen üç biyoloji laboratuvarına erişim için uzun süredir çaba gösteriyordu. Rus medyasında laboratuvarların askeri araştırmalarda da kullanılabileceği iddiaları yer almış, Ermenistan bu iddiaları yalanlamıştı.

Askeri ilişkiler gelişiyor

Ermenistan ile Rusya arasında ekonomik ve askeri alanlarda da yakın işbirliği bulunuyor. Rusya öncülüğünde hayata geçirilen Avrasya Ekonomi Birliği’nin üyeleri arasında yer alan Ermenistan, Rus 102’nci askeri birliğine ev sahipliği yapıyor. Üste yaklaşık 4 bin Rus askeri ve hava savunma sistemleri konuşlu durumda.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu Ekim ayı sonunda Ermenistan’a yaptığı ziyarette Erivan yönetimini “kilit önemde partner” olarak nitelendirmiş, Ermenistan’daki Rus askeri üssünün “Kafkasya bölgesinde istikrarın garantisi” olduğunu savunmuştu.

Üssün kapasitesi son yıllarda modern silah sistemleriyle artırılmış, Ermenistan bu yıl Su-30 tipi dört savaş uçağı satın almak üzere Rusya ile anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

sputniknews Turkiye

Copyright © 2024 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top