Washington, Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan’ı Ağırlıyor – Turkish Armenian Business Development Council
Home » English » Washington, Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan’ı Ağırlıyor

Washington, Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan’ı Ağırlıyor

 

060413-a1ermeni[1]ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşmesinin ardından, Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan ile bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmeden önce düzenlenen ortak basın açıklamasında Kerry, “donmuş ihtilaf” olarak nitelediği Yukarı Karabağ meselesiyle ilgili “Bu, hepimizin gerçek manada bir gün çözüme kavuşturulduğunu görmeyi istediğimiz bir mesele” ifadesini kullandı.

Kerry, “Tüm tarafların, tüm taraflar derken sadece Azerbaycan değil, aynı zamanda Türkiye, Rusya, İran ve diğerlerini de kastediyorum, bu sorunu canlı tutan ve her zaman potansiyel tehlikeler barındıran çıkmazı kırmaya yardım etmenin yolunu bulmak için gayret göstermesi kritik önemde” dedi.

Ermenistan’ın ABD’nin önemli bir ortağı olduğunu belirten Kerry, ekonominin geliştirilmesi ve demokrasinin güçlendirilmesi, Ermeni halkının güvenliği gibi konuların, iki ülkenin gündeminde önemli yer tuttuğunu kaydetti.

/images/stories/date/060413/other-news/060413-washington-ermenistan-dileri-bakan-nalbandyan-arlyor-1.jpgKonuk bakan Nalbandyan da ülkesi ve ABD’nin, “Yukarı Karabağ meselesine uluslararası hukukun ilkeleri ve normları temelinde barışçıl çözüm bulunmasına yönelik gayretlerin devam ettirilmesinin önemi ve Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin önkoşulsuz olarak normalleştirilmesine duyulan ihtiyaç” gibi birçok hususta aynı vizyonu paylaştığını dile getirdi.

 

TurkishNY

Leave a Comment

*

Copyright © 2018 Tabdc.Org Sitemizdeki İçeriklerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz Kullanılamaz. Akgün Medya

Scroll to top